XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2013” odbył się 28 września 2013 r., a jego przesłaniem było hasło „Bóg, Miłość, Ojczyzna”.

W rajdzie uczestniczyło 5677 osób. To rekordowa w historii rajdu liczba uczestników, którzy wędrowali 15 trasami pięknej Ziemi Świętokrzyskiej. Najliczniej reprezentowana była trasa numer 6 z Bielin. Wędrowało nią 1865 osób. Najdłuższą trasą był „Mocarny Szlak” z Kielc, który liczył 40 kilometrów. Wędrowało nim 29 uczestników. W tym roku w Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym wraz ze swoimi grupami dotarło na szczyt Łysej Góry 80 kapłanów, 38 sióstr zakonnych, 75 katechetów i 223 opiekunów świeckich. Turystów-pielgrzymów prowadziło 114 przewodników z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza, Opatowa i Radomia. Na Eucharystię na zakończenie rajdu dotarła także 41 grupa pielgrzymów na rowerach pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka.

Tradycją rajdów na Święty Krzyż jest wręczenie odznak Korony Gór Świętokrzyskich. W tym roku otrzymało je pięć osób – Krzysztof Kowalski z Kielc, Kacper, Kuba i Roman Gach z Woli Kopcowej oraz Rafał Dybowski ze Szprotawy (województwo lubuskie), który odebrał odznakę z numerem 200.

Rajd zakończyła uroczysta Msza święta z udziałem kieleckich biskupów – Kazimierza Ryczana i Mariana Florczyka oraz duchownych z diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. W procesji z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego szły poczty sztandarowe, a także jechało papamobile w asyście honorowej policji na motocyklach. O oprawę muzyczną zadbał zespół „Józefowe Kwiatki”, który wędrował 9-kilometrową trasą „Hutniczą” z Nowej Słupi.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z XIV Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2013” http://www.rajd.pttkkielce.pl/galeria/

Regulamin XIV Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2013”

Cele Rajdu:
Pokłon Relikwiom Krzyża Świętego
Dziękczynienie za nadanie tytułu Bazyliki Mniejszej dla Sanktuarium Św. Krzyża
Dziękczynienie za 50-lecie posługi kapłańskiej i 20-lecie sakry ks. bp. Kazimierza Ryczana
Uczczenie 150. rocznicy Powstania Styczniowego
Dziękczynienie w 90. rocznicę założenia i 15. rocznicę reaktywowania Zespołu Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Kielcach
Uczczenie Roku Przewodników Turystycznych PTTK

Sztab Rajdu:
Komandor Rajdu – Marcin Wroński – Kielce
Wicekomandor Rajdu – Martyna Sutowicz – Kielce
Wicekomandor Rajdu – Wiesław Czarnecki – Radom
Wicekomandor Rajdu – Elżbieta Kulita – Sandomierz
Wicekomandor Rajdu – Alicja Mężyk – Ostrowiec Świętokrzyski
Koordynator Organizacyjny z ramienia Diecezji Kieleckiej – ks. Jacek Kopeć – Kielce
Kierownik tras – Mirosław Kubik – Kielce
Koordynator Organizacyjny – Dominik Kowalski – Kielce
Szef Biura Prasowego – Łukasz Zarzycki – Kielce
Sekretariat Rajdu – Renata Jakóbkiewicz – Kielce
– Aleksandra Syposz – Kielce
– Kamila Zabielska – Niedbała – Kielce
– Beata Milewicz – Kielce
– Marcin Sołtys – Kielce
– Krzysztof Sabat – Kielce
Szef Służby Medycznej – Krystyna Niebudek – Kielce

Relacje:
Echo Dnia
Radio Kielce
Gazeta Wyborcza
Diecezja Sandomierska
TVP Kielce
PTTK Kielce