Dla mediów

O Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż”

Na dorocznym przewodnickim spotkaniu opłatkowym w dniu 20 stycznia 2000 roku, które od lat odbywa się w Domu Księży Emerytów w Kielcach w trzeci czwartek stycznia, gość honorowy ksiądz biskup Kazimierz Ryczan zaproponował, aby w roku wielkiego jubileuszu (Wielkiego Jubileuszu Roku 2000) przewodnicy świętokrzyscy zorganizowali imprezę turystyczną z akcentem religijnym w Górach Świętokrzyskich.

Tak powstał czekający na realizację pomysł. Rajd, który miał być jednorazowym wydarzeniem, na stałe „wpisał się” w kalendarium i krajobraz Gór Świętokrzyskich.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż” to jedna z największych jednodniowych imprez turystyki pieszej w Polsce, która od 2000 roku odbywa się w czwartą sobotę września. Co roku w Rajdzie uczestniczy 4-5 tysięcy turystów-pielgrzymów, których po kilkunastu trasach przebiegających przez najpiękniejsze zakątki Górach Świętokrzyskich prowadzi ponad 100 Przewodników Świętokrzyskich PTTK z całego regionu.

Wszyscy turyści-pielgrzymi spotykają się w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu na uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez biskupów z Kielc, Sandomierza i Radomia.

Rajdowi patronują najważniejsze osoby i instytucje oraz media regionu.

Organizatorami Rajdu są Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Diecezja Kielecka, Klasztor Ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz – honorowo – Przewodnicy Świętokrzyscy PTTK.

Diecezja Kielecka Logo
Oblaci OMI Logo
XII Swietokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Swiety Krzyz 2011"
XVIII Swietokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Swiety Krzyz 2017"
XIX Swietokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Swiety Krzyz 2018"

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż” w liczbach

od tego roku wędrujemy
tras
przewodników świętokrzyskich PTTK
turystów-pielgrzymów w 2019 r.

Komandor Rajdu – Marcin Wroński – Kielce, tel. 507 098 829

Koordynator Organizacyjny z ramienia Diecezji Kieleckiej – ks. Jacek Kopeć – Kielce, tel. 606 228 716

Rzecznik prasowy – Łukasz Zarzycki – Kielce, tel. 693 230 238