XIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2012” – Rekordowe wędrowanie na Święty Krzyż

XIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2012” – Rekordowe wędrowanie na Święty Krzyż

XIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2012"

XIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2012”

W XIII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2012” wzięło udział 5190 turystów-pielgrzymów. To rekordowa liczba uczestników w historii rajdu. Najmłodsza uczestniczka miała… 10 dni.

Wędrowano 15 trasami pięknej ziemi świętokrzyskiej. Najliczniej reprezentowana była trasa nr 6, „Zbójecka” z Bielin, wędrowało nią 1287 osób. Najdłuższą trasą był „Mocarny Szlak” z Kielc, która liczyła 40 km i została zorganizowana przez Klub Górski PTTK Kielce. Pod przewodnictwem Lecha Segieta i Pawła Milewicza wędrowały nią 32 osoby.

W tym roku w Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym wraz ze swoimi grupami dotarło na szczyt Łysej Góry 77 kapłanów, 23 siostry zakonne, 55 katechetów i 227 opiekunów świeckich. Z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach udział w Rajdzie wzięło 50 kleryków. Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej reprezentowało 300 uczniów. To najliczniejsza rajdowa grupa.

Najmłodsi rajdowicze na Święty Krzyż dotarli z rodzicami w wózeczkach. Najmłodsza uczestniczka – Kinga Lisowska – miała 10 dni.

Na rajdowej trasie wędrował również Rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Stanisław Adamczak i Akademicki Klub Turystyki Kwalifikowanej PTTK Politechniki Świętokrzyskiej „Sabat”.

Rajdowe trasy prowadziło stu przewodników świętokrzyskich z Kół Przewodników Świętokrzyskich z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza, Skarżyska-Kamiennej, Starachowic i Radomia.

Rajd zakończyła uroczysta Msza Święta, którą koncelebrowali biskupi Kazimierz Ryczan i Kazimierz Gurda z Kielc oraz Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza. – Wasza obecność w tym miejscu jest dowodem na to, że wybraliście pielgrzymkę. Bez względu na motywację ta wędrówka kosztowała was wysiłek, który w nią włożyliście. Takie jest wędrowanie człowieka. Zawsze wiąże się z trudnościami i walką z samym sobą – powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wygłosił homilię.

Inicjatorem rajdu, który od trzynastu lat towarzyszy uczestnikom tej niezwykłej wędrówki, jest biskup kielecki Kazimierz Ryczan. – Dziękuję wam, że jesteście, jest was tak dużo i jesteście zdyscyplinowani. Dziękuję za atmosferę modlitwy i śpiewu. Oby tak było zawsze! Niech Boże błogosławieństwo spłynie na was, na wychowawców i na wasze domy – powiedział biskup Kazimierz Ryczan i udzielił błogosławieństwa Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy to jedna z największych jednodniowych imprez turystyki pieszej w Polsce. Organizatorami rajdu jest Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Kieleckiej, Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej imienia świętego Stanisława Kostki w Kielcach oraz przewodnicy świętokrzyscy.

W imieniu Sztabu Rajdu dziękuję wszystkim osobom, instytucjom, organizacjom, mediom i firmom, które pomagały przy organizacji rajdu. Największe słowa podziękowań należą się Wam drodzy wędrowcy – pielgrzymi za tak liczne uczestnictwo, za wysiłek i trud przedeptania tras rajdowych i dotarcie do stóp ołtarza w Sanktuarium Krzyża Świętego w najpiękniejszych górach – Górach Świętokrzyskich. Wszystkim – z całego serca – bardzo, bardzo dziękuję.

Wszystkich turystów-pielgrzymów pragnę zaprosić na XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy, który odbędzie się już za rok – 28 września 2013 roku.

Łukasz Zarzycki
KOMANDOR XIII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2012”
Święty Krzyż, 29 września 2012 r.

Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia relacji z XIII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2012”:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *