XV Jubileuszowy Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2014”

W tegorocznym rajdzie wzięło udział 5127 turystów-pielgrzymów, którzy wędrowali 15 trasami. Rajdowe grupy prowadziło 117 przewodników świętokrzyskich.

Wszystkim bardzo, bardzo dziękujemy !!!

Najliczniej reprezentowana była trasa „Zbójecka” z Bielin, a wędrowało nią 1 171 osób, najdłuższą była 40-kilometrowa trasa z Kielc, którą pokonało 28 osób. W rajdzie uczestniczyli turyści-pielgrzymi z diecezji kieleckiej, sandomierskiej, radomskiej, a także z Warszawy, Tarnowa, Aleksandrowa Łódzkiego i Dąbrowy Górniczej. W jubileuszowej edycji rajdu na szczyt Świętego Krzyża pielgrzymowało 79 kapłanów, 21 sióstr zakonnych, 67 katechetów oraz 307 opiekunów świeckich. Ponadto turystom-pielgrzymom towarzyszyło 50 kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Szkoły Katolickie z Kielc reprezentowane były przez 367 uczniów – to najliczniejsza rajdowa grupa. Trasą rajdową z Waśniowa wędrował rektor Politechniki Świętokrzyskich profesor Stanisław Adamczak wraz z działającym na uczelni Akademickim Klubem Turystyki Kwalifikowanej PTTK „Sabat”. Na rajdowy szlak wybrał się także Sławomir Kopacz, wójt Gminy Bieliny. Na Eucharystię na zakończenie rajdu dotarła także 50-osobowa grupa pielgrzymów rowerowych II Pielgrzymki Rowerowej 2014 pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka. Na mecie rajdu na Świętym Krzyżu tradycyjnie wręczono Koronę Gór Świętokrzyskich, a także „Siedmiomilowe buty” – odznakę turystyczną dla dzieci. Rajd zakończyła Msza święta z udziałem biskupów – Kazimierza Ryczana i Mariana Florczyka z Kielc, Krzysztofa Nitkiewicza z Sandomierza i Henryka Tomasika z Radomia.

Trasy rajdowe zabezpieczało 117 przewodników świętokrzyskich z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza, Opatowa i Radomia.

Zapraszamy na XVI Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy, który odbędzie się 26 września 2015 r.

 

IMG_4250

 

Zapraszamy do przeczytania relacji z rajdu:

Echo Dnia

Gazeta Wyborcza

Gość Niedzielny

Nasz Dziennik

TVP Kielce

EKAI

Onet

Święty Krzyż

Diecezja Kielecka

Bieliny

Nowa Słupia

Turysta Świętokrzyski

Franciszkanska3.pl

 

Zachęcamy do przesyłania linków do Waszych stron z relacjami i zdjęciami z rajdu – piszcie na maila: rajd@pttkkielce.pl i na nasz profil na fb: https://pl-pl.facebook.com/swietokrzyski.rajd.pielgrzymkowy.

Parafia św. Andrzeja Boboli w Kostomłotach

Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie

Szkoła Podstawowa w Górkach Szczukowskichx

Chmielnik

Zespół Publicznych Placówek Oświatowych w Solcu-Zdroju

Gimnazjum w Gnojnie

Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckie imienia świętego Stanisława Kostki w Kielcach – relacja i galeria

Parafia św. Józefa w Kielcach

Józefowe Kwiatki – relacja i galeria