Rada Komandorska 2000-2023:

Ryszard Woszczyński, Alicja Stanisławska, Mieczysław Olech, Grzegorz Niedbała, Witold Wesołowski, Dominik Kowalski, Łukasz Zarzycki, Marcin Wroński, Martyna Sutowicz-Kwiecińska, Mirosław Kubik, Krzysztof Sabat, Kamila Zabielska-Niedbała, Iwona Baran, Renata Dudzik-Gruszka

Ryszard Woszczyński

Ryszard Woszczyński – członek PTTK od 1962 roku. Członek Komisji Przewodnickiej ZG PTTK i Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Przewodnickiej w latach 1976-1981. Posiadacz tytułu „Zasłużony przewodnik PTTK” oraz wielu uprawnień przewodnickich, przodownickich turystyki kwalifikowanej i instruktorskich. W 1985 roku inicjator organizowania Ogólnopolskich Pielgrzymek Przewodnickich na Jasną Górę, które trwają do dziś. Współorganizator i komandor I, X i XX Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego Przewodników.

Podczas Mszy Świętej w Masłowie w 1991 roku w imieniu przewodników wręczał Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II insygnia Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego. Współautor monografii przewodnictwa świętokrzyskiego „W stronę Świętego Krzyża”.

Komandor Jubileuszowego Rajdu Świętokrzyskiego – Święty Krzyż 2000. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Alicja Stanisławska

Alicja Stanisławska – urodziła się 9 kwietnia 1933 roku w Siedlcach. W rodzinnym mieście ukończyła szkołę podstawową i średnią. Studia wyższe na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończyła w 1960 roku.

Z turystyką oraz PTTK związana czynnie od 1980 roku. W tym roku ukończyła kurs przewodnicki uzyskując legitymację Przewodnika Świętokrzyskiego wraz z przewodnicką „blachą”.

Przez czterdzieści lat brała czynny udział w życiu Koła Przewodników Świętokrzyskich pełniąc różne funkcję – zaczynając od członka Zarządu Koła do Prezesa Zarządu Koła włącznie. W tym też czasie była członkiem Zarządu Oddziału PTTK w Kielcach. Pełniła także funkcję wiceprezesa Zarządu Oddziału Świętokrzyskiego PTTK oraz funkcję wiceprezesa Koła Przewodników Świętokrzyskich.

Otrzymała wiele dyplomów za pracę społeczną na rzecz PTTK oraz honorowych odznaczeń PTTK szczycąc się „Honorową Złotą Odznaką PTTK” otrzymaną w 1991 roku oraz odznaką „Zasłużony Przewodnik PTTK” z 2006 roku.

Włączała się czynnie w organizację Rajdów Pielgrzymkowych pełniąc dwukrotnie funkcję komandora Rajdu. Komandor II i VI Pielgrzymkowego Rajdu Świętokrzyskiego w latach 2001 oraz 2005. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Zmarła w grudniu 2019 roku w Kielcach.

Mieczysław Olech

Mieczysław Olech – urodził się 29 maja 1932 roku w miejscowości Sławęcice w byłym powiecie Opatów. W 1962 roku rozpoczął studia w WSE w Sopocie na wydziale Transportu, które ukończył w roku akademickim 1968/1969 z tytułem magistra.

Pracował jako zawiadowca II klasy na stacji Wolica, a następnie na stacji Kielce na stanowisku Zastępcy Naczelnika Stacji. W 1971 roku decyzją Dyrektora Okręgu Kolei w Lublinie oddelegowano go do pracy w szkole – w Technikum Kolejowym w Skarżysku Kamiennej, które w tym czasie utworzono. W szkole pracował do emerytury, na którą przeszedł w 1994 roku.

W czasie pracy w szkole opiekował się XVIII Szczepem ZHP im. Orła Białego. Od 1988 roku posiadał stopień harcmistrza.

Odznaczenia jakie zdobył: Za zasługi dla transportu, Złoty Krzyż Zasługi, wszystkie odznaki PTTK, Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP.

Członek PTTK od 1980 roku, przewodnik od 1994 roku, przodownik OTP od 1985 i przodownik GOT od 1992 roku. Zdobył dwie małe złote odznaki turystyczne OTP i GOT.

Działalność społeczna na rzecz PTTK: zorganizowanie i prowadzenie SKKT w Technikum Kolejowym w Skarżysku-Kamiennej, prezes Koła „Bartek” od 1996 do 2005 roku, członek Zarządu Oddziału od 2003 roku, wiceprezes Świętokrzyskiego Oddziału PTTK w Kielcach.

Komandor III, IV i V Pielgrzymkowego Rajdu Świętokrzyskiego w latach 2002, 2003, 2004. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Zmarł 23 września 2021 roku w Kielcach.

Grzegorz Niedbała

Grzegorz Andrzej Niedbała urodził się 23 sierpnia 1972 roku w Kielcach. Żonaty (żona Kamila Zabielska-Niedbała była komandorem XX Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2019”), ojciec dwójki dzieci. Przez niemal 30 lat związany z Chmielnikiem. Tam ukończył Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące imienia Adolfa Dygasińskiego. W latach 1990-1995 odbył studia historyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a następnie ukończył podyplomowe studia z informatyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach. Po studiach w 1995 roku podjął pracę w Zespole Szkół Zawodowych w Chmielniku, w którym pracował do 1999 roku. Wtedy też przeniósł się do pracy w Liceum Ogólnokształcącym imienia Adolfa Dygasińskiego. W szkole tej, która po przekształceniach nosiła nazwę Zespół Szkół Numer 3 w Chmielniku, pracował do 2017 roku. W latach 2001-2005 pracował także w Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej imienia Świętego Stanisława Kostki w Kielcach, a w roku szkolnym 2018/2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. Od 2022 roku pracuje w Geonaturze Kielce w Centrum Geoedukacji na Wietrzni w charakterze przewodnika. W latach 1994-2002 był sekretarzem Zarządu MLKS Zenit Chmielnik. Od 2001 roku mieszka w Kielcach.

W PTTK od 2003 roku, wtedy też ukończył kurs przewodnicki i zdobył uprawnienia przewodnika terenowego po województwie świętokrzyskim. Od sierpnia 2003 roku członek Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek” w Kielcach. Od grudnia 2004 roku przez trzy kadencje do 2010 roku pełnił funkcję prezesa tegoż Koła. Następnie w latach 2010-2012 sprawował funkcję wiceprezesa, a od 2012 roku do chwili obecnej zasiada w Komisji Rewizyjnej Koła pełniąc nieprzerwanie od 2018 roku funkcję jej przewodniczącego. W latach 2011-2013 – członek Komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na przewodników turystycznych województwa świętokrzyskiego powołanej przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Od 2014 roku członek Komisji egzaminacyjnej PTTK dla kandydatów na przewodników turystycznych województwa świętokrzyskiego powołanej przez Samorząd Przewodnicki PTTK Województwa Świętokrzyskiego. W latach 2010-2018 i od 2023 roku członek Wojewódzkiego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Świętokrzyskiego, obecnie jako jego wiceprzewodniczący. Od 2024 roku członek Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK. Od 2022 roku pełni funkcję członka Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach.

W latach 2009-2011 ukończył kurs dla kandydatów na przewodników beskidzkich organizowany przez Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie, a w 2012 roku uzyskał uprawnienia przewodnika beskidzkiego III klasy, od 2013 roku posiada licencję przewodnika po Babiogórskim Parku Narodowym, a od 2022 roku licencję przewodnika po Ojcowskim Parku Narodowym. Posiada uprawnienia znakarza szlaków nizinnych i górskich PTTK, Przodownika Turystyki Górskiej na Góry Świętokrzyskie, Beskidy Zachodnie, Wschodnie, Tatry i Sudety, Instruktora Przewodnictwa. Od 2006 roku jest pilotem wycieczek. W 2008 roku odznaczony przez Zarząd Główny PTTK Srebrną Honorową Odznaką PTTK. W 2024 roku uhonorowany tytułem Zasłużony przewodnik przyznawanym przez Komisję Przewodnicką Zarządu Głównego PTTK. Współtwórca i weryfikator odznaki Korona Gór Świętokrzyskich. Inicjator oddziałowych wycieczek z cyklu „Spacerem po górach” i „Pogórza, zapomniane góry, czyli pa… góry”. 

W 2005 roku pełnił funkcję wicekomandora VI Pielgrzymkowego Rajdu Świętokrzyskiego oraz w latach 2006 i 2007 – komandora VII i VIII Pielgrzymkowego Rajdu Świętokrzyskiego. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Witold Wesołowski

Witold Wesołowski – absolwent Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Świętego Stanisława Kostki w Kielcach, tytuł magistra geografii uzyskał na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Już w czasie studiów, aktywnie działając w studenckim ruchu naukowym, organizował liczne rajdy i wyjazdy.

Od 2003 roku jest członkiem PTTK. W 2005 roku uzyskał uprawnienia przewodnika terenowego po województwie świętokrzyskim i dołączył do Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”. Pracował jako przewodnik po jaskini „Raj”, a także znakował i tworzył koncepcje szlaków turystycznych w Górach Świętokrzyskich. Od 2008 roku jest Przodownikiem Turystyki Górskiej. W 2009 roku uzyskał uprawnienia Instruktora Ochrony Przyrody PTTK.

Na XVIII Walnym Zjeździe Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach został wybrany do Zarządu Oddziału, w którym działał w latach 2009-2011. W latach 2009-2012 był skarbnikiem w Klubie Górskim PTTK Kielce. 

Współorganizował imprezy turystyczne, takie jak 25-tka i 50-tka Świętokrzyska czy Rajd Wagarowicza. Za swoją działalność otrzymał podziękowania Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i srebrną odznakę Zarządu Głównego PTTK „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”.

W ostatnich latach, pracując w Geonaturze Kielce, a następnie w Oddziale Świętokrzyskim Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowym Instytucie Badawczym, skupia się na promocji geoturystyki w regionie świętokrzyskim. Publikuje, szkoli i współorganizuje wydarzenia związane z tą dziedziną. 

Od 2017 roku pełni funkcję skarbnika w Zarządzie Stowarzyszenia Gmin „Geopark Świętokrzyski” i jest członkiem Komitetu Koordynacyjnego Europejskiej Sieci Geoparków. 

Komandor IX Pielgrzymkowego Rajdu Świętokrzyskiego „Święty Krzyż 2008” i X Jubileuszowego Pielgrzymkowego Rajdu Świętokrzyskiego „Święty Krzyż 2009”. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Dominik Kowalski

Dominik Kowalski – urodził się 6 maja 1982 roku w Kielcach. Mieszkaniec Królewskiego Miasta Chęciny. Absolwent kieleckiego „Gastronomika”. Magister politologii, studia na kierunku politologia – specjalność europejska ukończył w roku akademickim 2006/2007. 

Z Oddziałem Świętokrzyskim PTTK w Kielcach związany od 2002 roku, pełnił funkcję prezesa Oddziałowej Komisji Rewizyjnej. Uprawnienia przewodnika terenowego po województwie świętokrzyskim – Przewodnika Świętokrzyskiego otrzymał w 2003 roku. Członek Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek” – prezes jednej kadencji. 

Współtwórca Geologicznej Ścieżki Dydaktycznej. Znakarz górskich i nizinnych szlaków turystycznych, Przodownik Turystyki Górskiej, Pilot Wycieczek oraz Instruktor Przewodnictwa.

W 2008 roku współorganizator największych imprez i uroczystości turystycznych związanych ze 100-leciem PTK-PTTK w Kielcach. Wspólnie z grupą znajomych reaktywował Klub Górski PTTK Kielce.

W strukturach Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Świętokrzyskiego pełnił funkcję skarbnika, obecnie prezesa. Organizator szkoleń i zjazdów przewodnickich.

Pracownik Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny Urzędu Gminy i Miasta Chęciny w latach 2010-2015.

Pomysłodawca odznaki „Przewodnik Chęciny” oraz produktu turystycznego „Nocne zwiedzanie Chęcin”. Orędownik powstania Muzeum Chęcin. Autor bestsellerowego przewodnika ZAMEKCHECINY.PL oraz wydawca Monografii Chęcin.

Autor koncepcji szlaków rowerowych na terenie Przyjaznego Powiatu Kazimierskiego.

Uczestnik Świętokrzyskich Rajdów Pielgrzymkowych: przewodnik (2003, 2004, 2005), kierownik trasy „Puszczańskiej” (2006, 2007), koordynator organizacyjny z ramienia PTTK w Kielcach (2008), wicekomandor X Jubileuszowego Pielgrzymkowego Rajdu Świętokrzyskiego „Święty Krzyż 2009” oraz komandor XI Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2010”. Po przejściu wszystkich szczebli rajdowych jest obecnie sponsorem Rajdu. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Łukasz Zarzycki

Łukasz Zarzycki – urodził się w 1982 roku w Kielcach. Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. 

Przez wiele lat związany z mediami (dziennik „Słowo” i „Echo Dnia”, Forum Polska Agencja Fotografów). Obecnie pracuje w Urzędzie MIasta Kielce. 

Dziennikarz, fotoreporter, fotograf – autor relacji dziennikarskich i fotograficznych z regionalnych imprez turystycznych, autor tekstów i zdjęć o tematyce turystyczno-krajoznawczej publikowanych w prasie regionalnej i ogólnopolskiej oraz w wielu wydawnictwach (mapy, atlasy, albumy, książki). Z jego twórczością można zapoznać się na stronie internetowej www.lukaszzarzycki.pl.

Miłośnik turystyki pieszej, górskiej, rowerowej i kajakowej. Zdobywca wielu odznak krajoznawczych i turystyki kwalifikowanej PTTK. 

Członek PTTK od 1996 roku, Przewodnik Świętokrzyski od 2008 roku, Instruktor Ochrony Przyrody PTTK od 2009 roku, Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK od 2013 roku. Członek Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”, Klubu Instruktorów Ochrony Przyrody PTTK, Regionalnego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK Województwa Świętokrzyskiego, które działają przy Oddziale Świętokrzyskim PTTK w Kielcach.

Za pracę społeczną otrzymał wyróżnienia Zarządu Głównego PTTK: Odznaka Orli Lot (1998 rok), Dyplom za Zasługi w Upowszechnianiu Turystyki i Krajoznawstwa (2012 rok i 2014 rok) oraz Brązową Honorową Odznakę PTTK (2019 rok), oraz wyróżnienie Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach: Odznaka „Za zasługi dla Oddziału Świętokrzyskiego PTTK”. 

Wieloletni współorganizator, członek sztabu, szef biura prasowego, rzecznik prasowy, wicekomandor i 2-krotny komandor – XII i XIII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego na Święty Krzyż w latach 2011 i 2012. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Marcin Wroński

Marcin Wroński – urodził się w Kielcach. Na pierwszy wyjazd – własny chrzest – został przewieziony w torbie podróżnej do Malborka. Pasję do wędrówek utwierdziła w nim wychowawczyni ze szkoły podstawowej w Ostrowcu Świętokrzyskim, często organizując rajdy dla jego klasy. Trwała ona dalej zarówno okresie liceum, jak i studiów. Do tej pory uczestniczy w corocznych „Rajdach Palmowych” z rodziną oraz przyjaciółmi ze szkoły oraz studiów, a także stara się zaszczepić miłość do turystyki pieszej i rowerowej wśród kolejnego pokolenia.

Uprawnienia przewodnickie zdobył w 2006 roku. Należy do Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”. Wieloletni członek sądu koleżeńskiego przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Oddziale Świętokrzyskim w Kielcach, a także wykładowca na kursach przewodnickich z zakresu prawa.

Jako Przewodnik Świętokrzyski rozpoczął udzielać się przy organizacji Świętokrzyskich Rajdów Pielgrzymkowych (od IX edycji) jako przewodnik, następnie kierownik trasy, a w końcu członek sztabu oraz komandor XIV i XXIV Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego w latach 2013 i 2023. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Martyna Sutowicz-Kwiecińska

Martyna Sutowicz-Kwiecińska – mieszkanka miejscowości Miąsowa w gminie Sobków. Absolwentka geografii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od lat związana z działalnością turystyczną na terenie województwa świętokrzyskiego. W 2005 roku wstąpiła w szeregi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Następnie jako uczennica trzeciej klasy LO rozpoczęła kurs przewodnicki. „Blachę” Przewodnika Świętokrzyskiego uzyskała po otrzymaniu świadectwa dojrzałości w 2006 roku. Od 2008 roku członkini Koła Przewodników Świętokrzyskich „Bartek”. Po reaktywacji Klubu Górskiego aktywnie uczestniczyła w rajdach, złazach i innych imprezach turystycznych. Czynnie uczestniczyła w organizacji Zjazdów Przewodników Świętokrzyskich i Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. Wyróżniona przez Zarząd Główny PTTK za zasługi upowszechniania turystyki i krajoznawstwa w Polsce.

Komandor XV Jubileuszowego Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2014”, w którym udział wzięło ponad 5000 osób. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Mirosław Kubik

Mirosław Kubik – urodził się 26 lutego 1963 roku we Włodawie na Lubelszczyźnie. Od roku 1969 mieszka w Kielcach. Jest absolwentem Technikum Mechanicznego w Kielcach.

Turystykę uprawia czynnie od 2004 roku. W roku 2007 został członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda”. Ukończył kurs i w 2008 roku otrzymał uprawnienia przewodnika terenowego po województwie świętokrzyskim. Od roku 2008 należy do Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”. W latach 2009-2013 był członkiem Komisji Rewizyjnej Świętokrzyskiego Oddziału PTTK. Po ukończeniu kursu w 2014 roku uzyskał uprawnienia przodownika turystyki pieszej. W latach 2008-2010 oraz 2012-2014 wchodził w skład Zarządów Klubu Turystów Pieszych „Przygoda”. W roku 2014 pełnił funkcję prezesa KTP „Przygoda”. Jest współorganizatorem imprez turystycznych Klubu i Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach.

W 2016 roku od ZG PTTK otrzymał Dyplom „Za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa”. Za pracę społeczną na rzecz Oddziału Świętokrzyskiego PTTK i Klubu Turystów Pieszych „Przygoda” otrzymał odznakę „Za zasługi dla Oddziału” oraz wiele dyplomów i podziękowań.

W latach 2011-2013 oraz 2015-2018 był kierownikiem tras Świętokrzyskich Rajdów Pielgrzymkowych na Święty Krzyż. W 2014 roku pełnił funkcję wicekomandora XV Jubileuszowego Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2014”, a w 2015 roku – komandora XVI Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2015”. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Krzysztof Sabat

Krzysztof Sabat – urodził się 10 czerwca 1979 roku. w Opatowie. Jego rodzinną miejscowością jest Lisów (gmina Wojciechowice, powiat opatowski). Szkołę Podstawową ukończył w sąsiednich Sadłowicach. Jest absolwentem Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu oraz Politechniki Świętokrzyskiej. Obecnie mieszka w Kielcach i od ponad 20 lat pracuje w administracji centralnej Politechniki Świętokrzyskiej.

Organizatorską działalność turystyczną rozpoczął na studiach na Politechnice Świętokrzyskiej. Wiosną 2003 roku wstąpił do PTTK i został jednym z głównych inicjatorów i założycieli Akademickiego Klubu Turystyki Kwalifikowanej PTTK „Sabat” (AKTK). W 2006 roku grupa sympatyków turystyki wybrała go prezesem AKTK. Pełni tę funkcję nieprzerwanie od ponad 18 lat.

Jego działalność organizatorska nie ogranicza się jedynie do zarządzania AKTK. Ponadto pełnił funkcję sekretarza (lata 2012-2014) i wiceprezesa (lata 2014-2016) Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”, zaś od 2022 roku jest skarbnikiem Zarządu PTTK Oddziału Świętokrzyskiego w Kielcach.

Jednocześnie też zdobywał kolejne uprawnienia: Organizator Turystyki PTTK (2003 rok), Żeglarz Jachtowy (2003 rok), Przodownik Turystyki Górskiej PTTK (2008 rok), Przewodnik Świętokrzyski (2012 rok), Instruktor Turystyki Rowerowej (2020 rok), Znakarz szlaków turystycznych PTTK (2023 rok). 

W latach 2001-2023 zorganizował i poprowadził społecznie ponad 120 imprez turystyczno-krajoznawczych na terenie województwa świętokrzyskiego i Polski (piesze, górskie, rowerowe, kajakowe, żeglarskie, tematyczne, rocznicowe). Ponadto jest autorem ponad 60 artykułów o tematyce turystyczno-krajoznawczej i relacji z imprez turystycznych AKTK publikowanych w czasopismach uczelnianych Politechniki Świętokrzyskiej „Studentnik” i „Indeks” oraz dzienniku regionalnym „Echo Dnia” – popularyzujących dziedzictwo kulturowe regionu świętokrzyskiego i Polski.

Za swoją działalność organizacyjną i turystyczną otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń klubowych, oddziałowych oraz Zarządu Głównego PTTK: Dyplom Klubu (2012-2023), Wyróżnienie za działalność w AKTK w latach 2001-2017 (2017 rok), Złota Odznaka „Za zasługi dla turystyki akademickiej Politechniki Świętokrzyskiej” (2019 rok), Odznaka „50 lat PTTK Politechniki Świętokrzyskiej” (2020 rok), Wyróżnienie za działalność w AKTK w latach 2017-2023 (2024 rok), Dyplom Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek” (2024 rok), Dyplom Oddziału (2012 rok), Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Oddziału Świętokrzyskiego PTTK (2018 rok), Brązowa Honorowa Odznaka PTTK (2014 rok), „Zasłużony w pracy PTTK wśród Młodzieży” w stopniu złotym (2017 rok), Srebrna Honorowa Odznaka PTTK (2019 rok), Złota Honorowa Odznaka PTTK (2024 rok), oraz innych organizacji i instytucji: Medal 50-lecia KU AZS Politechniki Świętokrzyskiej (2019 rok), Odznaka Złota AZS (2019 rok), Medal Brązowy za Długoletnią Służbę (2021 rok), Odznaka PCK „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” III stopnia (2023 rok). Ponadto jest zdobywcą wielu odznak turystyki kwalifikowanej PTTK.

Krzysztof Sabat w 2010 roku włączył AKTK i Politechnikę Świętokrzyską w organizację Świętokrzyskich Rajdów Pielgrzymkowych. Od tego czasu jest aktywnym członkiem sztabu organizacyjnego. Każdego roku jest pomysłodawcą nowego przebiegu trasy „Akademickiej” prowadzonej przez AKTK. W latach 2011-2013, 2019 oraz 2021-2023 był kierownikiem trasy. Natomiast w 2014 roku pełnił funkcję kierownika tras, zaś w 2015 roku powierzono mu zadania wicekomandora XVI Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. Natomiast w roku 2016, 2017 i 2018 był komandorem XVII, XVIII i XIX Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Kamila Zabielska-Niedbała

Kamila Zabielska-Niedbała – urodziła się w 1978 roku w Kielcach. Zawodowo radczyni prawna.

Już od dziecka lubiła z rodzicami wędrować po górach, szczególnie w nosidełku na plecach taty. Zarówno w okresie szkoły, jak i studiów interesowała się turystyką. W 2000 roku przystąpiła do zdobywania Górskiej Odznaki Turystycznej, a później za namową swojej siostry Barbary została członkinią PTTK. Od 2009 roku Przodownik Turystyki Górskiej. Wraz z reaktywacją Klubu Górskiego aktywnie uczestniczyła w rajdach, złazach i innych imprezach turystycznych. W PTTK poznała swojego męża Grzegorza Niedbałę (komandora VII i VIII Pielgrzymkowego Rajdu Świętokrzyskiego w latach 2006 i 2007), z którym od 2010 roku przemierza góry i doliny wspólnego życia.

Od 2009 roku pełni liczne funkcje w sztabie Świętokrzyskich Rajdów Pielgrzymkowych, których zwieńczeniem było objęcie w 2019 roku funkcji komandora XX edycji ŚRP. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Iwona Baran

Iwona Baran – rodowita kielczanka. Swoją przygodę z turystyką rozpoczęła od poznania Tatr i Pienin. Góry Świętokrzyskie zostawiła na koniec – może trochę w myśl zasady „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Od spaceru przełomem Lubrzanki na Radostową zakochała się w świętokrzyskich krajobrazach. 

W 2012 roku została członkiem Świętokrzyskiego Oddziału PTTK i od samego początku związana była z Klubem Górskim, w którym przez kilka kadencji pełniła funkcję skarbnika. W 2015 roku została Przewodnikiem Świętokrzyskim. W tym samym roku otrzymała tytuł Przewodnika Roku w konkursie „Przewodnik Roku. Kielce krok po kroku” organizowanym przez Oddział Świętokrzyski PTTK i Urząd Miasta Kielce. Należy do Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”. Szczególnie interesuje się historią II wojny światowej w regionie, a jej ulubionymi miejscami w Górach Świętokrzyskich są Łysica i Pasmo Jeleniowskie. 

Nim została komandorem Rajdu – XXI Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2020” i XXII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2021”, brała w nim udział jako przewodnik oraz członek sztabu. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.

Renata Dudzik-Gruszka

Renata Dudzik-Gruszka – komandor XXIII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2022” i XXV Jubileuszowego Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2024”. Członek Rady Komandorskiej Rajdu.